יום כיפור שלא ישכח


הגעתם ארצה של המעפילים מהאנייה "רים" שנשרפה בלב ים (19.8.1939)


מיקי ועדה גרינוולד

הדאגה למעפילים היתה אחד מן הנושאים המרכזיים אשר העסיקו את היישוב בתקופת המנדט. היישוב כולו התגייס בהתנדבות לעזרת המעפילים, כל אחד בדרכו, אם זו "הורדה" כלומר השתתפות בהורדת המעפילים מן האניה אל החוף, הלנתם בבתי מתנדבים, השתתפות בהפגנות, איסוף תרומות מזון וביגוד, כספים ועוד רבות ונצורות

ההתגייסות היתה מן הטף אל המבוגר, השבוע קיבלנו דוגמא מופלאה להשקעה ולמחשבה לתרומה למען מעפילים, אשר הגיעה משתי אחיות צעירות בנות עשר ושבע, אשר רקמו ותפרו ספרונים מקסימים ומכרו אותם על מנת לאסוף כספים. האחיות מספרות אמנם שאת הספרים קנו כנראה בעיקר הסבתות והשכנות אך הרצון לתרום ולהשתתף במאבק לא הסתיים בעשייה המקורית אלא גם בצעידתן המשותפת עם אמן בהפגנות העצומות ברחובות חיפה שקראו לעצירת הספר הלבן ובעד עליה חופשית.

היו אלה ימי ההעפלה הגדולה של שרידי השואה בדרכם הביתה, הדרך ארכה ותחנה נוספת נקבעה בה – היא גירוש קפריסין, לאחר וכבר ראו המעפילים מסיפון אניתם את הר הכרמל, נגעו כפות רגליהם ב"רציף הדמעות" בנמל חיפה, הובלו באניות גירוש אל שניים עשר מחנות מעצר בקפריסין ופוזרו שם, מיקי ועדה גרינוולד, (היום מיקי נבו ועדה פומרנץ) הבנות הצעירות תרמו את כספי הספרונים הרקומים – לילדי מחנות קפריסין.

arnak1 arnak2


שלמה חיימזון הי"ד

בסוף ספטמבר 1948 הזדעזעו המעפילים העצורים בקפריסין לשמוע על הריגתו של המעפיל שלמה חיימזון מירי שומר בריטי.

שלמה חיימזון, מעפיל באניה "מולדת", נורה ככל הנראה במהלך נסיון בריחה של כעשרה צעירים מהמחנה. חבריו סיפרו שנורה כשידיו מונפות באויר לאות כניעה. כמה מחבריו נפצעו מהירי.

המעפילים העצורים במחנות קפריסין הכריזו על שביתת רעב בת יום כאות מחאה על הריגתו.

בעיתונות דווח שימים אחדים לפני נפילתו התבשר שאשתו, שעלתה לארץ חודשים ספורים קודם, ילדה לו בן.

אחרי מותו כתבו עליו חבריו:

" עוד קרבן נפל במאבקנו לעליה, נוסף קבר לקברים הפזורים במקומות בהם עברו יהודים בחתירתם לארץ ישראל. עברו עשרה חדשים מיום שאומות העולם הכריזו על זכותנו לעצמאות; חלפו חמישה חדשים מן היום, ששליחי האימפריאליזם האנגלי בקפריסין הודיעו, כי מה-15 במאי הננו חפשיים ויכולים לעזוב את המחנות, והיום אנו עומדים דום לזכרו של חברנו, שנרצח בדמי עלומיו – על ידי האנגלים במלחמתם האחורית נגדנו…

נפל אחד מאיתנו שביטא את רצוננו להצטרף לבונים ולוחמים, בחישול הרצון, בהגברת הפעולה לעלות בכל הדרכים. נקדש את זכרו".

על הסף", גליון 9, 15 באוקטובר 1948"

שינוי גודל גופנים
ניגודיות