מרכז המידע "בנתיבי העפלה"

מרכז המידע והמחקר, החל דרכו באופן ספונטני, עם חנוכתו של האתר הלאומי "מחנה מעפילים עתלית" בשנת 1987.
אל המחנה המשוחזר, על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הגיעו שוב מעפילים ופעילים ששהו בו בעבר במעצר או אז עלו וצפו סיפוריהם האישיים. עובדי מחנה המעפילים עתלית, החלו ברישום התיעוד האישי וזה הועלה לראשונה למערכת ממוחשבת פנימית בשנת 2001.
מטרת מרכז המידע והמחקר למורשת ההעפלה הינה לתעד את סיפורם האישי של כל מעפילה ומעפיל.
בין שהגיעו ביבשה, בים או באוויר, בין שנכלאו במעצר באחד ממחנות המעפילים ובין שלא נתפסו.
טווח הזמן המתועד הינו כל שנות המנדט הבריטי, החל בשנות העשרים של המאה העשרים ועד לקום המדינה. לעיתים גולש תיעוד המעפילים לאלה שיצאו ממדינותיהם באופן בלתי חוקי אך הגיעו כבר עם קום המדינה ולאחריו.
מרכז המידע והמחקר, משתדל לבצע רישום מדויק ומפורט של פרטי המעפילים והפעילים, כפי שנמסרו על ידי המעפילים והפעילים עצמם, בני משפחותיהם ו/או כפי שמופיעים ברישומים ארכיוניים אחרים או מקורות אחרים.

העדויות הנמסרות למרכז המידע והמחקר, מוקלדות אל מאגר המידע הממוחשב בדיוק כפי שנמסרו לנו, ללא עיבוד, ללא עריכה וכמעט ללא תיקון שגיאות כתיב, דקדוק או אחרות. עדויות אלה המתבססות על זכרונות אישיים– יכולות להיות לעיתים שונות מן העובדות ההיסטוריות. כדי לשמר את קולו האותנטי של המעפיל – גם במקרה וצוות המרכז טעויות היסטוריות- הן לא תוקנו.(הערה נרשמה של צוות המאגר נרשמה בטקסט האישי)

בשלב זה, של העלאת המידע לרשת האינטרנט, יופיעו באתר, שמות המעפילים והפעילים, צילומים ואם ישנם, גם ראיונות וידאו או אודיו, התוכן האחר הכולל תכנים טקסטואליים ניתן לצפייה רק במרכז המידע והמחקר בעתלית. עדויות נבחרות מוצגות לקהל המבקרים בעת סיור ב"מחנה מעפילים עתלית"
הנכם מוזמנים לכתוב אלינו דרך לשונית "הגב" באתר, תוך הבנה כי מורכבות הנושא, המידע הלא שלם והלא מדויק, יכול להוליד אי דיוקים.
תיקון ועדכון המערכת הממוחשבת עשוי לארוך זמן מה. אנו מתנצלים מראש על כל עיכוב בעדכונים, אנא, במידה והנכם מגיעים לביקור ב"מחנה מעפילים" היו איתנו בקשר קודם לכן, כדי שיהיה בידינו זמן מספיק לעדכון ורישום הפרטים.

טלפון מרכז המידע והמחקר 04-9542218
דוא"ל: atlitcenter@gmail.com

רינה: shimurm@netvision.net.il

יעל: shimurya@gmail.com

 

מחנה המעפילים עתלית

מחנה המעפילים נמצא בסמוך לכביש החוף מצפון ליישוב עתלית. המחנה הינו אתר לאומי ומשמש כמרכז חינוכי ללימוד מורשת ההעפלה. במחנה נכלאו מעפילים שנתפסו לאחר מאבק עם הבריטים בעת עלייתם לארץ ישראל בדרכי הים והיבשה וכן פעילי היישוב שנאבקו בשלטון הבריטי, ביניהם לוחמי אצ"ל, לח"י ועצורי "השבת השחורה".

מה באתר: שיקום ושחזור של מחנה המעצר הבריטי על גדרות התיל, מגדלי השמירה, צריף המיון, צריף החיטוי וצריף המגורים שבו; הקרנת סרט על פריצת הפלמ"ח למחנה באוקטובר 1945; "בנתיבי העפלה" – מאגר מידע ממוחשב המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים, וכן מידע מקיף הנוגע לתקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ; אונייה בה עורכים סיור חווייתי להדמיית מסע בים הממחיש את התלאות שעברו המעפילים בדרכם לארץ ישראל.

בשנה האחרונה הובא לאתר מטוס קרטיס C-46, מדגם זהה למטוס שהביא ארצה את המעפילים מעיראק במסגרת מבצע מייקלברג בשנת 1947. כרגע המטוס נמצא בשלבים של הקמת מבואה ותצוגה לקראת פתיחתו למבקרים.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים בין צריפי המחנה, מפגש מרגש עם עדויות במאגר המידע הממוחשב וביקור חווייתי ומרגש באונייה המדמה אוניית מעפילים. כל הסיורים בתיאום מראש.

לילדים: סיורים ייחודים וחווייתיים כולל הפעלות לילה בתיאום מראש (מיועד לבתי ספר או כפעילויות בר/ בת מצווה)

שעות פתיחה:

א'-ה' 9:00-17:00, ו' 9:00-13:00

אנא תאמו ביקורכם מראש בטלפון או בדוא"ל :
Ha@shimur.org.il 04-984291304-9841980

הכניסה למיצגים בליווי הדרכה מקומית בלבד

שינוי גודל גופנים
ניגודיות