אודות

0_land-2000x219_shadow
0_air-2000x219_shadow
0_sea-2000x219_shadow

מרכז המידע “בנתיבי העפלה”

מרכז המידע והמחקר, החל דרכו באופן ספונטני, עם חנוכתו של האתר הלאומי “מחנה מעפילים עתלית” בשנת 1987.
אל המחנה המשוחזר, על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הגיעו שוב מעפילים ופעילים ששהו בו בעבר במעצר או אז עלו וצפו סיפוריהם האישיים. עובדי מחנה המעפילים עתלית, החלו ברישום התיעוד האישי וזה הועלה לראשונה למערכת ממוחשבת פנימית בשנת 2001.

מטרת מרכז המידע והמחקר למורשת ההעפלה הינה לתעד את סיפורם האישי של כל מעפילה ומעפיל.בין שהגיעו ביבשה, בים או באוויר, בין שנכלאו במעצר באחד ממחנות המעפילים ובין שלא נתפסו.

טווח הזמן המתועד הינו כל שנות המנדט הבריטי, החל בשנות העשרים של המאה העשרים ועד לקום המדינה. לעיתים גולש תיעוד המעפילים לאלה שיצאו ממדינותיהם באופן בלתי חוקי אך הגיעו כבר עם קום המדינה ולאחריו.מרכז המידע והמחקר, משתדל לבצע רישום מדויק ומפורט של פרטי המעפילים והפעילים, כפי שנמסרו על ידי המעפילים והפעילים עצמם, בני משפחותיהם ו/או כפי שמופיעים ברישומים ארכיוניים אחרים או מקורות אחרים.

העדויות הנמסרות למרכז המידע והמחקר, מוקלדות אל מאגר המידע הממוחשב בדיוק כפי שנמסרו לנו, ללא עיבוד, ללא עריכה וכמעט ללא תיקון שגיאות כתיב, דקדוק או אחרות. עדויות אלה המתבססות על זכרונות אישיים– יכולות להיות לעיתים שונות מן העובדות ההיסטוריות. כדי לשמר את קולו האותנטי של המעפיל – גם במקרה וצוות המרכז טעויות היסטוריות- הן לא תוקנו.(הערה נרשמה של צוות המאגר נרשמה בטקסט האישי).

בשלב זה, של העלאת המידע לרשת האינטרנט, יופיעו באתר, שמות המעפילים והפעילים, צילומים ואם ישנם, גם ראיונות וידאו או אודיו, התוכן האחר הכולל תכנים .טקסטואליים ניתן לצפייה רק במרכז המידע והמחקר בעתלית. עדויות נבחרות מוצגות לקהל המבקרים בעת סיור ב”מחנה מעפילים עתלית”

הנכם מוזמנים לפנות למרכז המידע והמחקר, תוך הבנה כי מורכבות הנושא, המידע הלא שלם והלא מדויק, יכול להוליד אי דיוקים.תיקון ועדכון המערכת הממוחשבת עשוי לארוך זמן מה. אנו מתנצלים מראש על כל עיכוב בעדכונים, אנא, במידה והנכם מגיעים לביקור ב”מחנה מעפילים” היו איתנו בקשר קודם לכן, כדי שיהיה בידינו זמן מספיק לעדכון ורישום הפרטים.

מרכז המידע והמחקר

טלפון: 04-9542218
דוא”ל: atlitcenter@gmail.com
מנהלת מרכז המידע: רינה אופנבך
מידענית: יעל קאופמן
תחקירנית: חביבה זיו

ראו מיקום ושעות פתיחה לביקור במחנה המעפילים

Share / שתפו