מחנה המעפילים נמצא בסמוך לכביש החוף מצפון ליישוב עתלית. המחנה הינו אתר לאומי ומשמש כמרכז חינוכי ללימוד מורשת ההעפלה. במחנה נכלאו מעפילים שנתפסו לאחר מאבק עם הבריטים בעת עלייתם לארץ ישראל בדרכי הים והיבשה וכן פעילי היישוב שנאבקו בשלטון הבריטי, ביניהם לוחמי אצ"ל, לח"י ועצורי "השבת השחורה".

מחנה המעפילים ההיסטורי בעתלית, אחד מ- 10 אתרים השייכים למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, משמש כיום כאתר לאומי למורשת ההעפלה בים באוויר וביבשה ולסיפור מעצרם של המעפילים במחנה עתלית ובמחנות בקפריסין. סיפורי ההעפלה השונים מועברים בסיורים מודרכים מרתקים, הכוללים הסבר על חיי העצורים בצריפים משוקמים ומשוחזרים וצפייה בסרטונים שונים. אחת מחוויות הביקור היא האוניה 'גלינה', שמדמה בצורה ייחודית את המסע לארץ.

 

מה באתר: שיקום ושחזור של מחנה המעצר הבריטי על גדרות התיל, מגדלי השמירה, צריף המיון, צריף החיטוי וצריף המגורים שבו; הקרנת סרט על פריצת הפלמ"ח למחנה באוקטובר 1945; "בנתיבי העפלה" – מאגר מידע ממוחשב המכיל את שמותיהם של מעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים, וכן מידע מקיף הנוגע לתקופת ההעפלה בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ; אונייה בה עורכים סיור חווייתי להדמיית מסע בים הממחיש את התלאות שעברו המעפילים בדרכם לארץ ישראל.

בשנה האחרונה הובא לאתר מטוס קרטיס C-46, מדגם זהה למטוס שהביא ארצה את המעפילים מעיראק במסגרת מבצע מייקלברג בשנת 1947. כרגע המטוס נמצא בשלבים של הקמת מבואה ותצוגה לקראת פתיחתו למבקרים.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים בין צריפי המחנה, מפגש מרגש עם עדויות במאגר המידע הממוחשב וביקור חווייתי ומרגש באונייה המדמה אוניית מעפילים. כל הסיורים בתיאום מראש.

לילדים: סיורים ייחודים וחווייתיים כולל הפעלות לילה בתיאום מראש (מיועד לבתי ספר או כפעילויות בר/ בת מצווה)

הסיורים והמיצגים הם בתיאום מראש בלבד. ניתן לתאם ביקורים באתר לקבוצות או לבודדים. חלק מהמיצגים בשפות: רוסית, ספרדית, צרפתית, אמהרית וגרמנית. לא ניתן להיכנס למיצגים ללא הדרכה מקומית.

אנא תאמו את ביקורכם במחנה מראש

טלפון מרכז ההדרכה: 04-9841980

או בדוא"ל ha@shimur.org.il

שעות פתיחה: ימים א'-ה' 09:00-17:00

שישי 09:00-13:00

שינוי גודל גופנים
ניגודיות